Ochrona zdrowia ludzkiego, zwierząt i roślin ma priorytetowe znaczenie dla zdrowia publicznego a zapewnienie konsumentowi wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym łańcuchu żywnościowym jest priorytetem sektora spożywczego. Ochrona ta obejmuje wszystkie etapy produkcji żywności od hodowli po konsumpcję (od pola do stołu).
Sposób postępowania w tym zakresie regulują przepisy Unii Europejskiej oparte o prawo żywnościowe i współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Monitoring obowiązującego ustawodawstwa jest możliwy dzięki temu, że rynek Unii Europejskiej jest rynkiem jednolitym, na którym obowiązują te same standardy postępowania i te same przepisy.
Umożliwia to również współpracę nad systemem ostrzegania w ramach Sieci Międzynarodowych Urzędów ds. Bezpieczeństwa Żywności (INFOSAN), który zapewnia szybkie przekazywanie informacji o żywności między wszystkimi organami na szczeblu krajowym i unijnym.
Utrzymanie norm UE dotyczących żywności zapewniają stałe i regularne kontrole urzędowe prowadzone przez państwa członkowskie. Są one prowadzone przez niezależne organy i obejmują wszystkie elementy wchodzące w skład łańcucha rolno-spożywczego. Wykorzystuje się przy tym najnowsze technologie i metody w tym badania i analizy laboratoryjne.
Badania laboratoryjne są najskuteczniejszym sposobem kontrolowania i monitorowania jakości produkowanej oraz sprzedawanej żywności. Badania te są przeprowadzane w ścisłym reżimie wymuszonym europejską normą ISO 17025 a ich akredytacja potwierdza kompetencje laboratorium oraz wiarygodność uzyskanych wyników.
Każde laboratorium po przyjęciu próbek do badań rejestruje je nadając im niepowtarzalny numer, który następnie pozwala na identyfikację na każdym etapie badań. Po wykonaniu analiz wyniki są przekazywane w ustalony przez zleceniodawcę sposób gwarantujący poufność zarówno zlecającego jak i uzyskanych wyników.
Mówiąc o jakości żywności należy pamiętać, że obowiązujące przepisy nakładają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa produktów żywnościowych zarówno na producenta jak i dystrybutora na wszystkich etapach produkcji, transportu magazynowania i sprzedaży.
Tym co definiuje jakość żywności są przepisy prawne i oparte na nich systemy zarządzania jakością: GMP/GHP, HACCP, BRC, IFS, itp.
Masz pytania? Potrzebujesz indywidualnej oferty?
Skorzystaj z możliwości formularza kontaktowego. Niezwłocznie wrócimy do Ciebie z odpowiedzią.