Umowa na wprowadzanie ścieków do kanalizacji, a pozwolenie wodnoprawne

Wśród przedsiębiorców często panuje przekonanie, że jeżeli z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym lub wodociągowym zawarta została umowa na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, to spełnione są wszystkie wymogi formalne. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to jeden z najczęstszych przypadków, kiedy Klienci nie uzyskują wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego pomimo ciążącego na nich obowiązku.

Musimy tutaj wyraźnie podkreślić – zawarcie umowy na odprowadzanie ścieków przemysłowych, w wielu przypadkach nie jest wystarczające i konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane dla działalności obejmującej odprowadzanie do zewnętrznych urządzeń kanalizacyjnych (należących do innego podmiotu, np. miejskich, gminnych) tzw. ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.

Zgodnie z definicją, jako ścieki przemysłowe rozumie się ścieki niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu.

Lista substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego została określona w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Wśród substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego znajdują się m. in. powszechnie występujące w ściekach: azot amonowy, azotynowy czy związki fosforu i substancje ropopochodne.

Zgodnie z art. 34 ustawy Prawo wodne (Dz.U.2024, poz. 1087 t.j.)  wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego traktowane jest jako szczególne korzystanie z wód.

Na tego typu szczególne korzystanie z wód na podstawie art. 389 ustawy Prawo Wodne wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Wprowadzając do zewnętrznej kanalizacji mieszaninę ścieków socjalno-bytowych i przemysłowych lub tylko ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe wymienione w rozporządzeniu, istnieje obowiązek oprócz umowy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Posiadanie ważnej umowy z właścicielem kanalizacji nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia i w przypadku kontroli można być narażonym na poważne konsekwencje prawne lub finansowe.

Nielegalne wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu ścieków przemysłowych bez uregulowanego stanu formalnoprawnego, podlega administracyjnej karze pieniężnej zgodnie z art. 472aa ustawy Prawo wodne (Dz.U.2024, poz. 1087 t.j):

„1. Administracyjnej karze pieniężnej podlega, kto wbrew przepisowi:

2)  art. 389, art. 394 ust. 1 lub art. 425 ust. 1 korzysta z wód, wykonuje urządzenia wodne, roboty w wodach lub inne działania wymagające odpowiedniej zgody wodnoprawnej, bez odpowiednio pozwolenia wodnoprawnego lub pozwolenia zintegrowanego, zgłoszenia wodnoprawnego lub oceny wodnoprawnej;

Wysokość administracyjnej kary pieniężnej, o której mowa w ust. 1, wynosi od 5000 zł do 1 000 000 zł.”

Jeżeli masz wątpliwość, czy twoja działalność oprócz umowy na odprowadzanie ścieków wymaga również uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, albo zauważyłeś, że najpewniej powinieneś posiadać pozwolenie wodnoprawne to zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą w zweryfikowaniu sytuacji i zaproponują najlepsze rozwiązanie.

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z Zespołem GBA POLSKA.