Legionella w powietrzu.

Bakteria z rodzaju Legionella, szczególnie gatunek Legionella pneumophila, jest odpowiedzialna za wywołanie groźnej choroby zwaną legionellozą, inaczej znanej jako legionellosis. Choroba ta powoduje ciężkie zapalenie płuc i gorączkę Pontiac.

Legionelloza kojarzona jest głównie z instalacjami wodnymi, ale nie jest to jedyne możliwe źródło zakażenia.

Po raz pierwszy o tej chorobie i wywołującej jej bakterii usłyszano w 1976r. To wówczas 200 amerykańskich weteranów wojennych zameldowanych w jednym hotelu trafiło do szpitala, a 30 z nich zmarło. Pół roku później Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób ustaliło, że winna jest bakteria żyjąca w hotelowej klimatyzacji – Legionella.

Bakterie z rodzaju Legionella sp. można napotkać w różnych środowiskach:

  • naturalnych: strumienie, stawy, zbiorniki wodne, wyrobiska ziemne;
  • sztucznych (związanych z działalnością człowieka): instalacje wody ciepłej, sitka prysznicowe, baseny z hydromasażem, sprzęt medyczny, inhalatory domowe,  klimatyzatory, wieże chłodnicze, fontanny.

Sprzyjające warunki do jej rozwoju to oczywiście duża wilgotność, temperatura (20-45°C), zastoiny wody, obecność jonów żelaza i wapnia, a także brak kontroli czystości układów hydraulicznych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Bakteria z rodzaju Legionella może być przenoszona przez systemy klimatyzacji oraz wentylacji, zwłaszcza jeśli systemy te generują aerozole wodne, czyli drobne cząsteczki wody unoszące się w powietrzu. Są to idealne warunki do rozwoju i rozprzestrzeniania się bakterii. Ogrzewane i wilgotne środowisko w klimatyzacji lub wentylacji może sprzyjać namnażaniu się Legionelli. Co gorsze, aerozole wodne wytwarzane przez systemy mogą przenieść bakterie na większe odległości.

Aby uchronić się przed rozwojem bakterii z rodzaju Legionella w systemach klimatyzacji i wentylacji, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich praktyk higienicznych i technicznych oraz stałe monitorowanie jakości powietrza wydobywającego się z tych systemów jak również weryfikacja czystości wnętrza klimatyzatorów (filtrów, parowników, tacek ociekowych) i kanałów wentylacyjnych.

Jakie parametry monitorować aby kontrolować obecność Legionelli w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych?

  • wymazy z powierzchni nieograniczonej – oznaczenie Liczby Legionella sp. [jtk/wymaz] – kontrola parametru pozwoli oszacować ryzyko rozwoju bakterii z rodzaju Legionella sp. na ścianach kanałów wentylacyjnych bądź wewnątrz klimatyzatorów;
  • badania mikrobiologiczne powietrza – oznaczenie Liczby Legionella sp. [jtk/m3] – kontrola parametru pozwoli oszacować czystość powietrza i ewentualne zagrożenie mikrobiologiczne dla użytkowników pomieszczeń.

Stała kontrola i monitoring czystości mikrobiologicznej powietrza oraz klimatyzatorów i kanałów wentylacyjnych to kluczowe kroki w minimalizowaniu ryzyka zakażenia i utrzymaniu bezpiecznego środowiska w Państwa jednostkach.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom GBA POLSKA sprawdzi, czy systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne w Państwa jednostkach są wolne od bakterii z rodzaju Legionella sp.

W ramach naszej oferty zapewnimy Państwu kompleksową usługę: pobranie, transport oraz analizę laboratoryjną próbek.

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam