Indywidualne ujęcie wody w szpitalu to metoda zapewniająca czystą i bezpieczną wodę pitną pacjentom oraz personelowi medycznemu. Odpowiednie zabezpieczenie podaży wody jest niezwykle istotne w placówkach medycznych, gdzie higiena i bezpieczeństwo mają najwyższy priorytet, dlatego też takie ujęcie może funkcjonować w szpitalu na dwóch zasadach: jako jedyne ujęcie dostarczające wodę do podmiotu leczniczego lub jako ujęcie zastępcze, które wykorzystywane jest tylko w przypadku utrudnień w dostawach wody z np. wodociągu miejskiego.
Niezależnie od tego na jakiej zasadzie i w jakich przypadkach wykorzystywana jest woda z tego ujęcia, każda jednostka ma obowiązek kontrolowania jakości tej wody zarówno pod kątem mikrobiologicznym jak i fizykochemicznym.
Obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294) nakłada na podmioty wykorzystujące wodę pochodzącą z indywidualnego ujęcia szereg obowiązków, składających się na kontrolę wewnętrzną jakości wody.
Zgodnie z § 7 wymienionego wyżej rozporządzenia do obowiązków podmiotów należy m. in.:
- badanie wody w zakresie parametrów objętych monitoringiem zgodnie z częścią A i B – nie mniej niż 2 próbki wody dla parametrów grupy A i 1 próbka na 2 lata dla parametrów grupy B, a także każdorazowo po wystąpieniu okoliczności mogących spowodować zmianę jakości wody (tj. awaria instalacji zewnętrznej lub wewnętrznej, powódź, wymiana rur itp.),
- ustalenie harmonogramu pobierania próbek wody do badań w uzgodnieniu z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym,
- przechowywanie wyników badań przez okres przynajmniej 5 lat od dnia ich wykonania,
- informowanie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o przekroczeniach wartości dopuszczalnych parametrów jakości wody – do 7 dni od dnia sporządzenia sprawozdania oraz przekazywanie sprawozdań w tym samym terminie,
- przekazywanie sprawozdań z przeprowadzonych badań, w przypadku braku przekroczeń, w terminie miesiąca od ich sporządzenia,
- uzgodnienie z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym sposobu ustalenia miejsc i przyczyny niezgodności z wymaganiami oraz prowadzenia działań naprawczych w terminie nie dłuższym niż 3 dni robocze od dnia przekazania informacji o przekroczeniach wartości parametrycznych.
W przypadku szpitali, gdzie występuje wiele różnych oddziałów i pacjentów z różnymi schorzeniami, indywidualne ujęcie wody i jej jakość ma szczególne znaczenie. Często pacjenci z osłabionym układem odpornościowym lub z ranami są bardziej podatni na zakażenia. Dlatego ważne jest, aby woda, która jest spożywana lub używana w celach higienicznych, była jak najbardziej oczyszczona i pozbawiona bakterii czy wirusów.
Badania wody do spożycia są niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów. Szpitale powinny inwestować w odpowiednie narzędzia, usługi i personel, który będzie w stanie zapewnić kontrolę wody z ujęcia indywidualnego. Tylko wtedy można zagwarantować, że woda spożywana przez pacjentów jest bezpieczna i spełnia wszystkie normy jakościowe.
GBA POLSKA posiada szerokie doświadczenie w zakresie pobierania, transportu w warunkach kontrolowanych oraz badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody do spożycia.
KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!
Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam