Tereny zdegradowane

Pomimo wielu uregulowań prawnych z zakresu ochrony środowiska, regularnie sygnalizowane są problemy związane z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zasobów środowiska ze strony obszarów nazywanych potocznie „bombami ekologicznymi”. Nazwa ta najczęściej odnosi się do obszarów o dużej powierzchni, w przeszłości wykorzystywanych przez zakłady należące do Skarbu Państwa, na których gromadzone były odpady przemysłowe w sposób bez odpowiedniego zabezpieczenia podłoża. W celu kompleksowego rozwiązania problemów wynikających z nagromadzenia znacznych ilości odpadów przemysłowych na rozległych terenach, w dniu 16 czerwca 2023 r. przyjęto ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych (Dz.U. 2023 poz. 1719).

Uchwaleniu ustawy przyświecała myśl o konieczności interdyscyplinarnego podejścia do problemu, z naciskiem na usunięcie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, ochronę zasobów środowiska gruntowo-wodnego oraz o ile to możliwe przywrócenie tych terenów do ponownego wykorzystania, w tym także możliwości nadania im nowych funkcji.

Warto zauważyć, że często tereny dawniej zajmowane przez zakłady należące do Skarbu Państwa, na których gromadzone były odpady, zostały podzielne geodezyjnie i obecnie część z nich stanowi własność prywatną bądź pozostającą w użytkowaniu wieczystym. Taka sytuacja niejednokrotnie uniemożliwiała podjęcie kompleksowych działań mających na celu poprawę stanu środowiska, a przede wszystkim stanowiła przeszkodę dla uzyskania wsparcia finansowego z funduszy państwowych, niezbędnych do wyeliminowania szkodliwego oddziaływania na środowisko zgromadzonych odpadów.

Ustawę o  wielkoobszarowych terenach zdegradowanych można traktować jako pierwszy krok na drodze do kompleksowego zajęcia się problemami tego rodzaju obszarów. Poza utworzeniem listy wielkoobszarowych terenów zdegradowanych, w ustawie uregulowano także kwestie m. in.:

  • sposobu identyfikacji wielkoobszarowych terenów zdegradowanych oraz ich ewidencji, wraz ze sposobem ich udokumentowania oraz oceny skali występujących problemów i zagrożeń,
  • określono kompetencje poszczególnych organów administracji publicznej,
  • określono sposób działań mających skutkować poprawą stanu środowiska na wielkoobszarowych terenach zdegradowanych,
  • określono zasady wywłaszczania lub czasowego zajęcia nieruchomości w celu realizacji zadań związanych z poprawą stanu środowiska na wielkoobszarowych terenach zdegradowanych,
  • określono zasady finansowania działań podejmowanych w celu poprawy stanu środowiska.

Jako podmiot realizujący usługi w branży ochrony środowiska z uwagą będziemy przyglądać się działaniom administracji publicznej w odniesieniu do wspominanej ustawy. Zaznaczono, że wykaz rozpoznanych wielkoobszarowych terenów zdegradowanych opublikowany w załączniku do ustawy nie jest wykazem zamkniętym. Właściwie od razu nasuwają się pytania: Jakie jeszcze obszary należy objąć zapisami ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych? Czy zaproponowane w ustawie rozwiązania prawne i techniczne będą skuteczne?

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam