Środowisko produkcji – woda do spożycia i woda technologiczna (produkcyjna).

Jakość wody używanej w przemyśle kosmetycznym ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności produktów kosmetycznych. Woda to nie tylko jeden z najważniejszych surowców do wytwarzania preparatów pielęgnacyjnych, lecz także medium stosowane do płukania, mycia, higieny, sprzątania i dezynfekcji instalacji technologicznych oraz czynnik chłodniczy w wielu urządzeniach produkcyjnych.

Woda jako surowiec kosmetyczny

Woda w produktach kosmetycznych jest podstawowym składnikiem receptury, a często stanowi ponad 90% produktu. To w niej roztwarzają się zagęstniki, glikole oraz składniki aktywne. Z uwagi na to, że stanowi większość fazy wodnej emulsji, kremy i balsamy mają odpowiednie właściwości aplikacyjne i nie są zbyt tłuste i niekomfortowe w użyciu. Dodatkowo służy do emulgowania olejków, dzięki czemu uzyskuje się kremową konsystencję. Mimo wielu zalet woda ma również jedną poważną wadę – jest dobrą pożywką dla bakterii i może być źródłem zakażenia mikrobiologicznego produktu kosmetycznego.

Woda w procesie technologicznym

Woda jest nie tylko podstawowym składnikiem większości kosmetyków, ale stosuje się ją do płukania, mycia i dezynfekcji instalacji technologicznych. Podobnie jak w innych gałęziach przemysłu, zanieczyszczenia obecne w wodzie (w tym wysoki stopień twardości wody, duże stężenie żelaza, manganu, metali ciężkich ) mogą niekorzystnie wpływać na stan techniczny maszyn, urządzeń oraz instalacji produkcyjnych, w których woda jest głównym medium. Problemy wynikające z braku kontroli jakości wody technologicznej, procesowej lub chłodniczej to nie tylko zepsute produkty kosmetyczne, ale także ogromne problemy produkcyjne np. mniej efektywny transfer temperatury, zwężanie przekroju rur i wzrost strat ciśnienia, zatykanie się przewodów, dysz i zaworów, a także podwyższona korozyjność instalacji.

Dlaczego warto i należy badać wodę w zakładzie produkcyjnym?

Zwracanie uwagi na jakość wody używanej do produkcji kosmetyków ma ogromne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników. Producenci kosmetyków powinni dbać o odpowiednie warunki higieniczne i stosować wodę o najwyższej jakości, aby zapewnić klientom produkty skuteczne i bezpieczne dla skóry. Kontrola jakość wody do spożycia jak i wody technologicznej gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości wytwarzanych w zakładzie produktów i bezpieczeństwo pracowników.

Wykorzystywaną w przemyśle kosmetycznym i chemicznym  wodę można podzielić na dwa rodzaje:

  • Woda do spożycia (pitna) – to woda użytkowana powszechnie w zakładzie: do picia, mycia, sprzątania, dezynfekcji oraz jako surowiec do produkcji wody uzdatnionej, oczyszczonej czy demineralizowanej;
  • Woda technologiczna (produkcyjna) – to woda, która wchodzi w skład produktu i jest stosowana do obróbki i mycia surowca. Tego rodzaju woda powinna mieć jakość zgodną z przyjętymi normami wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jednak w wielu sektorach branży kosmetycznej stawiane są znacznie wyższe wymagania – wymagania farmakopealne.

Monitorując jakość wody do spożycia jak i technologicznej, zapobiegamy problemom na linii produkcyjnej (uchronienie instalacji produkcyjnych przed uszkodzeniem bądź skażeniem mikrobiologicznym), zapewniamy wysoką jakość produktów oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Zakres badań oferowanych przez GBA POLSKA:

  • Badania mikrobiologiczne, fizykochemiczne i radiologiczne wody do spożycia – zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017r. Poz. 2294)
  • Badania wody ciepłej w kierunku bakterii z rodzaju Legionella sp. – zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017r. Poz. 2294)
  • Badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody technologicznej – badania zgodne z Ph. Eur. bądź indywidualnymi wymaganiami Klienta

Rodzaje i metody badań stosowane w GBA POLSKA:

  • Ogólna liczba drobnoustrojów – metody zgodne z normami międzynarodowymi i Farmakopeą Europejska i Polską;
  • Liczba drożdży i pleśni – metody zgodne Farmakopeą Europejską i Polską;
  • Patogeny: Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Clostridium perfringens, Legionella sp.- metody zgodne z normami międzynarodowymi;
  • Endotoksyny bakteryjne – metody zgodne Farmakopeą Europejską i Polską;
  • Stężenia jonów (kationów i anionów) oraz twardość wody – metody zgodne z normami międzynarodowymi;
  • Zawartość WWA, THM, pestycydów – metody zgodne z normami międzynarodowymi;
  • Zawartość metali ciężkich – metody zgodne z normami międzynarodowymi i Farmakopeą Europejska i Polską.

Nasze mocne strony:

  • badania objęte zakresem akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji AB 1095;
  • badania objęte zatwierdzeniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego;
  • wykwalifikowana kadra próbkobiorców – pobieranie próbek objęte zakresem akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji AB 1095 oraz zatwierdzeniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego;
  • elastyczność metodyk badań i dopasowanie się do specyficznych wymagań Zleceniodawcy.

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam