Ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym | Część I

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w planowaniu inwestycji należy pamiętać o ochronie środowiska oraz spełnieniu wymagań prawnych w tym zakresie.

Obowiązki bezpośrednio lub pośrednio wynikające z przepisów środowiskowych są istotnym elementem procesu inwestycyjnego dla większych lub mniejszych przedsięwzięć. Świadomość w tym zakresie wzrosła w ostatnich latach znacząco, a pojęcie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w kontekście np. pozwolenia na budowę nie jest już dla inwestorów nowością. Mimo tego, zawiłość niektórych przepisów, oraz mnogość wymagań i zmian w przepisach może powodować problemy lub zagubienie inwestorów. W tym artykule spróbujemy w skrócie omówić najważniejsze wymagania dotyczące szeroko rozumianej ochrony środowiska na różnych etapach planowania i realizacji przedsięwzięć lub inwestycji.

Planowanie – rodzaj inwestycji

Planując inwestycje, po wstępnym określeniu planu i projektów architektonicznych weryfikuje się konieczność uzyskania dokumentacji budowlanej – pozwoleń lub zgłoszeń. Już na etapie wczesnego planowania inwestycji należy sprawdzić, czy planowana inwestycja oprócz zezwoleń w zakresie budowlanym nie znajduje się  w zestawieniu przedsięwzięć wymagających decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (tzw. dośu) to decyzja którą uzyskuje się przed realizacją inwestycji i wydaje się ją przed uzyskaniem konkretnych decyzji. Dośu określa warunki korzystania ze środowiska na etapie realizacji i eksploatacji, wymogi w celu przeciwdziałania awariom i zanieczyszczeniom oraz inne szeroko rozumiane środowiskowe uwarunkowania realizacji planowanych przedsięwzięć. Katalog decyzji, przed którymi trzeba uzyskać dośu określa art. 72 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Są tam wymienione m.in. : pozwolenia na budowę, decyzje o warunkach zabudowy, zgłoszenia budowy, zmiany sposobu użytkowania, zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów oraz wiele innych.

Listę przedsięwzięć, które wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczono w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko z dnia 10 września 2019 r. Rozporządzenie dzieli przedsięwzięcia na dwie grupy: mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla których jest wymagane opracowanie raportu  oraz mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przed wydaniem decyzji należy opracować kartę informacyjną przedsięwzięcia (obowiązek sporządzenia raportu może zostać nałożony w trakcie postępowania).

Rozporządzenie obejmuje instalacje, urządzenia lub działania (np. pobór, wydobycie, chów, składowanie), których realizacja wymaga uzyskania dośu. Wśród wymienionych przedsięwzięć znajdują się  budowle, instalacje specjalistyczne oraz instalacje o dużej skali oddziaływań  (np. rafinerie, linie kolejowe, elektrownie, fermy przemysłowe) jak i znacznie mniejsze przedsięwzięcia. Dla niektórych instalacji określone są progi np. wydajnościowe, ilościowe lub uwzględniające powierzchnię. Do najczęściej realizowanych przedsięwzięć można zaliczyć np. zbiorniki do magazynowania paliw: oleju o pojemności większej niż 3 m3 albo zbiorniki na gaz płynny o pojemności większej niż 10 m3 oraz przedsięwzięcia obejmujące realizację zabudowy przemysłowej lub magazynowej o powierzchni zabudowy ponad 1 ha, parkingi i garaże o powierzchni użytkowej ponad 1 ha. Przy czym jako powierzchnię zabudowy traktuje powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane, niezbędną infrastrukturę oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia, w tym tymczasowego, w celu realizacji przedsięwzięcia.

Ważne! Do przedsięwziąć wymagających uzyskania dośu mogą zaliczać się również inwestycje polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu wcześniej realizowanych przedsięwzięć, przy czym niektóre parametry podlegają sumowaniu.

Jeśli Twoja inwestycja wymaga uzyskania jednej ze wskazanych decyzji oraz jest wymieniona we wspomnianym rozporządzeniu, najpewniej będziesz zobowiązany do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W większości przypadków będzie ona stanowić załącznik do wniosków o wydanie innych decyzji np. o wydanie pozwolenia na budowę. Ponieważ postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest długotrwałe i w zależności od rodzaju inwestycji może trwać od 3-4 miesięcy do ponad roku lub dłużej, musisz uwzględnić w planie realizacji inwestycji czas niezbędny na uzyskanie tej decyzji.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może nakładać na Inwestora konkretne wymagania w zakresie prowadzenia procesu budowalnego, zabezpieczenia środowiska czy monitoringu w trakcie realizacji. W niektórych przypadkach, w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może być wymagane przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej, która może przedłużyć czas postępowania o rok lub więcej. Dośu może również nakładać obowiązki i wymagania dotyczące samej fazy eksploatacji, takie jak parametry emitorów czy tryb funkcjonowania przedsięwzięcia.

Pamiętaj! Zapisy dośu są wiążące dla innych organów, wymagania opisane w tej decyzji będą  sprawdzane na dalszych etapach inwestycji oraz będą kluczowe przy oddawaniu instalacji do użytkowania i dalszej eksploatacji.

Kolejnym kluczowym elementem planowania inwestycji jest sprawdzenie uwarunkowań lokalizacyjnych. Uwarunkowania lokalizacyjne oraz dalsze postępowanie omówimy w kolejnej części artykułu, który pojawi się w dniu 9 maja br.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub doradztwa w zakresie ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym lub szukasz wykonawcy wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam