Badania środowiska w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia – powietrze

Aby szpitale były bezpiecznym miejscem dla pacjentów, personelu i odwiedzających, ważne jest podjęcie wszelkich dostępnych środków, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Z uwagi na fakt, że główną drogą przenoszenia wszelkich chorób jest droga kropelkowa kluczową kwestią jest zadbanie o czystość mikrobiologiczną powietrza w szpitalach i innych jednostkach wykonujących działalność leczniczą.

Czy jakość powietrza wpływa na pracę szpitala i innych placówek służby zdrowia?

Ze względu na obecność w placówkach służby zdrowia, a zwłaszcza w szpitalach, osób chorych i z niską odpornością immunologiczną, ważne jest aby powietrze jakim oddychają było pozbawione wszelkich chorobotwórczych mikroorganizmów. Zanieczyszczone powietrze może poważnie komplikować proces leczenia pacjentów, powodować wtórne zakażenia oraz prowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych infekcji, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu pacjentów np. legionelloza. Ponadto zły stan powietrza bardzo negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie pacjentów oraz personelu medycznego i innych pracowników służby zdrowia. W szpitalach lub innych placówkach medycznych, istotne jest aby:

  • utrzymywać wysoki poziom czystości powietrza (wydajne układy wentylacyjne i filtracyjne);
  • systematycznie kontrolować jakość powietrza (badania czystości mikrobiologicznej).

Dlaczego warto i należy badać czystość mikrobiologiczną powietrza w szpitalu?

Czyste powietrze w salach szpitalnych (np. sale operacyjne, sale endoskopowe czy sterylizatornie) jest jednym z elementów bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta przebywającego w tego typu jednostkach. Aby efektywnie zmniejszyć ryzyko zakażenia, powietrze w salach szpitalnych (zwłaszcza salach operacyjnych) powinno mieć nawet kilkaset razy mniejsze stężenie zanieczyszczeń mikrobiologicznych jak powietrze zewnętrzne lub powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych. Z uwagi na tak duże wymogi jakościowe sale operacyjne muszą być wyposażone w specjalistyczne instalacje klimatyzacji – wentylacji dostarczające duże ilości powietrza sterylnego. Konieczne jest również ograniczenie emisji zanieczyszczeń z wielu możliwych źródeł oraz stałe monitorowanie stanu jakości powietrza w salach szpitalnych.

Wymagania jakim powinno odpowiadać powietrze w szpitalach

Zgodnie z „Wytycznymi projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą” rekomendowanymi przez Ministerstwo Zdrowia pomieszczenia szpitalne zostały podzielone na 4 klasy o różnych wymaganiach dotyczących m. in. czystości mikrobiologicznej:

  • S1 – sale operacyjne (np. ortopedia, kardiochirurgia i neurochirurgia) sklasyfikowane są w trzech podklasach. Zależą od typu operacji, które się wykonują oraz ich przeznaczenia. Do tej klasy wlicza się podklasy S1a, S1b, S1c;
  • S2 – pomieszczenia o wysokich wymaganiach higienicznych np. sale pooperacyjne, oddziały anestezjologiczne i intensywnej terapii, a także izolatki, pomieszczenia przygotowania pacjentów i lekarzy;
  • S3 – oddziały zakaźne i separatki;
  • S4 – pozostałe pomieszczenia.

W przypadku pomieszczeń klasy S1 dopuszczalne stężenie drobnoustrojów w powietrzu podczas trwania operacji to odpowiednio:

  • <10jtk/m3 – 30 cm od otwartej rany – sale klasy S1a, S1b;
  • < 20jtk/m3 – na granicy strefy ściśle chronionej – sale klasy S1a, S1b;
  • < 70jtk/m3 – w obszarze chronionym.

W każdym z powyższych przypadków w badanym powietrzu nie mogą znajdować się drożdżaki oraz grzyby pleśniowe.

WAŻNE: Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie pomiarów biologicznych na salach operacyjnych jest szpital lub jednostka wykonująca działalność leczniczą.

Metody badań czystości mikrobiologicznej powietrza:

  • metoda zderzeniowa (zalecana) – wymuszone osiadanie drobnoustrojów na powierzchni podłoża hodowlanego za pomocą aparatu, który zasysa określoną objętość powietrza – oznaczane parametry: ogólna liczba drobnoustrojów, liczba drożdży i pleśni, liczba Legionella sp.;
  • identyfikacja gatunkowa drobnoustrojów (metoda MALDI-TOF) – dodatkowe badanie, które pozwala określić z dokładnością co do gatunku drobnoustroje występujące w powietrzu.

Wszystkie powyższe metody są oferowane przez laboratorium GBA POLSKA.

Nasze mocne strony:

  • badania objęte zakresem akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji AB 1095;
  • wykwalifikowana kadra próbkobiorców – pobieranie próbek objęte zakresem akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji AB 1095;
  • elastyczność metodyk badań i dopasowanie się do specyficznych wymagań Zleceniodawcy;
  • szybka możliwość identyfikacji gatunkowej potencjalnego zanieczyszczenia mikrobiologicznego w ciągu 3 dni od stwierdzenia tego typu zanieczyszczenia.

W ramach naszej oferty badań powietrza zapewnimy Państwu kompleksową usługę: pobranie, transport oraz analizę laboratoryjną próbek.

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam