Badania odpadów – testy zgodności i badania właściwości odpadów.

Odpady charakteryzują się różnorodnymi właściwościami i wpływem na środowisko naturalne lub zdrowie człowieka. W wielu przypadkach wykonanie badań odpadów może wynikać z obowiązków nałożonych przepisami prawa, wymagań odbiorców lub stanowi jedyne rozwiązanie w celu poznania właściwości odpadów i ich prawidłowej klasyfikacji.

Testy zgodności

Do najpopularniejszych badań, wykonywanych dla odpadów należą badania na potrzeby dopuszczenia odpadów do składowania. Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach, określa szczegółowo kryteria i zakres badań jakie należy wykonywać dla konkretnych  typów składowisk. Badania wykonywane w oparciu o zapisy w/w rozporządzenia są wykorzystywane do przygotowania podstawowej charakterystyki odpadów oraz pozwalają potwierdzić spełnienie przez daną partię odpadów kryteriów ich dopuszczenia do składowania.  Do składowania mogą zostać dopuszczone odpady, które spełniają określone kryteria i dla których sporządzono podstawową charakterystykę odpadów.

Testy zgodności sprawdzające dotrzymywanie granicznych wartości wymywania dla odpadów wytwarzanych regularnie przeprowadza się co najmniej raz na 12 miesięcy. Odpowiedni wybór laboratorium, które wykonuje badania jest kluczowe, ponieważ zgodnie z art. 117 ustawy o odpadach, kryteria dopuszczania odpadów do składowania uważa się za spełnione, jeżeli są potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi przez akredytowane laboratorium lub certyfikowane jednostki badawcze. Co ważne, obowiązek wykonywania testów zgodności nie dotyczy m. in.: wybranych odpadów obojętnych, odpadów komunalnych oraz takich, dla których wykonanie badań jest niepraktyczne lub niemożliwe ze względów technicznych. Aby móc skorzystać z możliwości odstąpienia od badań, odpady te muszą również pochodzić od jednego wytwórcy i stanowić jeden strumień odpadów.

Podstawowa charakterystyka odpadów oraz testy zgodności umożliwiają przekazanie odpadów do składowania.

Weryfikacja właściwości niebezpiecznych

Jako drugą grupę najczęściej wykonywanych badań, można wskazać badania wykonywane w celu sprawdzenia czy odpady posiadają właściwości niebezpieczne. Określenie przez wytwórcę, czy dany odpad powinien być zaliczany do odpadów niebezpiecznych jest często problematyczne i trudne do potwierdzenia  w oparciu o dane technologiczne.

Aby ocenić potencjalne ryzyko posiadania przez odpady właściwości niebezpiecznych, zaleca się przede wszystkim wykonanie analizy bezpośredniej. Wykonanie analizy bezpośredniej jest możliwe głównie dla odpadów w formie stałej, posiadających odpowiednią zawartość suchej masy. Zakres badań dobiera się indywidualnie, w zależności od charakteru odpadu, rodzaju działalności, procesu produkcyjnego czy stosowanych surowców i materiałów.

Dobierając zakres badań należy ustalić odpowiedzi na kluczowe pytania :

  • w jakim procesie wytwarzany jest odpad i jakie urządzenia są do tego wykorzystywane?
  • jakie surowce i środki chemiczne są stosowane do produkcji?
  • czy stosowane surowce i materiały zawierają substancje niebezpieczne?
  • czy do odpadu mogą przedostawać się zanieczyszczenia lub substancje z zewnątrz, np. z maszyn i urządzeń?
  • czy warunki atmosferyczne i czas wpływają na stan, skład i właściwości odpadu?
  • jaki jest dalszy sposób zagospodarowania odpadu i w jakim celu maja być przeprowadzone badania?

Po zweryfikowaniu tych informacji, można ustalić optymalny zakres badań. Próbki do badań powinny zostać pobrane w sposób akredytowany i zbadane w laboratorium posiadającym akredytację aby zapewnić wiarygodność wyników.

Interpretacja wyników badań – opinie ekologiczne

Interpretację wyników badań oraz ocenę czy odpad posiada właściwości niebezpieczne wykonuje się w oparciu o przepisy krajowe oraz unijne. Niebezpieczne właściwości odpadów ocenia się w porównaniu do granicznych stężeń substancji niebezpiecznych określonych w załączniku III „Właściwości odpadów, które czynią z nich odpady niebezpieczne” do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1357/2014 z dnia 18 grudnia 2014 r. a identyfikację niebezpiecznych właściwości prowadzi się na podstawie wykazu zamieszczonego w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (z późn. zm.).

Analiza bezpośrednia odpadu zazwyczaj pozwala dokonać oceny, czy badany odpad posiada właściwości niebezpieczne czy też może być uznany za inny niż niebezpieczny. Jeśli jednak konieczna jest weryfikacja, w jaki sposób odpad może wpływać na środowisko, zaleca  się również wykonanie badania wyciągu wodnego. Analiza wymywania zanieczyszczeń z odpadów jest szczególnie ważna, kiedy planujemy przetwarzać odpady poza instalacjami. Badanie wyciągu wodnego pozwala ustalić, czy dany odpad jest podatny na wymywanie  oraz czy pod wpływem opadów lub przesączania wód może doprowadzać do przedostawania się szkodliwych substancji do wód podziemnych lub gruntów.

Interpretacje wyników badań, opis zastosowanych metodyk, porównanie do wartości lub stężeń granicznych i wnioski z przeprowadzonych badań są zbierane w dokumentację stanowiącą opinię ekologiczną o właściwościach odpadów. Ponieważ interpretacja wyników badań wielokrotnie opiera się o dodatkowe przepisy, wymagania techniczne oraz dane szczegółowe, każdorazowo zakres badań i zawartość opracowania dostosowywane są indywidualnie do potrzeb Klienta i obowiązujących wymagań prawnych. Opinie ekologiczne mogą dodatkowo określać, czy dany sposób przetwarzania lub dalszego zagospodarowania odpadów jest zgodny z przepisami, a sama opinia ekologiczna może być wykorzystana w postępowaniach o wydanie zezwoleń lub pozwoleń w zakresie gospodarowania odpadami, zgłoszeniach produktu ubocznego czy procedury utraty statusu odpadu.

GBA POLSKA posiada wieloletnie doświadczenie w badaniach odpadów i wykonywaniu opinii ekologicznych oraz wniosków dotyczących gospodarowania odpadami. Przygotowujemy wnioski o wydanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów, zezwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, zgłoszenia uznania za produkt uboczny czy zezwolenia na przetwarzanie odpadów poza instalacjami.

Opracowania przygotowywane przez naszych specjalistów na podstawie przeprowadzonych badań pozwalają prawidłowo klasyfikować odpady oraz realizować gospodarowanie odpadami w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami oraz wymaganiami decyzji administracyjnych. Jeżeli pojawiają się wątpliwości czy odpad jest niebezpieczny, jak go prawidłowo klasyfikować lub czy można go bezpiecznie przetwarzać zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Specjaliści chętnie doradzą jak dobrać prawidłowy zakres badań i na co zwrócić szczególną uwagę.

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam