Ustawa Prawo wodne z 20 lipca 2017 r., wchodząc w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., wprowadziła obowiązek wykonania analizy ryzyka dla ujęć wód, obejmującą ocenę zagrożeń zdrowotnych z uwzględnieniem czynników negatywnie wpływających na jakość ujmowanej wody, przeprowadzoną na podstawie analiz hydrogeologicznych oraz dokumentacji hydrogeologicznej, analizy identyfikacji źródeł zagrożenia wynikających ze sposobu zagospodarowania terenu, a także wyników badania jakości ujmowanej wody.
Prawo Wodne wprowadziło ważny obowiązek ustanowienia terenu ochrony bezpośredniej dla każdego ujęcia wody, z wyłączeniem ujęć wody służących do zwykłego korzystania z wód (art. 121 ust. 3.). W przeszłości strefy te były ustanawiane obowiązkowo, a okresowo były nieobowiązkowe. Aktualnie, teren ochrony bezpośredniej strefy ustanawia się z urzędu.
Obowiązek sporządzenia analizy ryzyka ujęcia w celu określenia konieczności ustanowienia terenu ochrony pośredniej dotyczy wszystkich ujęć wody zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę do picia, dostarczających więcej niż 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób. Dotyczy to także ujęć indywidualnych, eksploatowanych w ramach działalności handlowej, usługowej i przemysłowej oraz budynków użyteczności publicznej, o ile spełniają powyższy warunek (art. 133. ust. 5.). Właściciele tych ujęć wody, dla których nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej, w terminie do końca grudnia 2022 r. muszą przeprowadzić analizę ryzyka ujęcia i złożyć wnioski o ustanowienie stref ochronnych obejmujących teren ochrony bezpośredniej oraz teren ochrony pośredniej, jeżeli jest to uzasadnione wynikami tej analizy. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować cofnięciem pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód.
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami GBA POLSKA w celu zapoznania się z naszą ofertą w zakresie dokumentacji i badań środowiska!
GBA POLSKA Sp. z o.o. od 20 lat jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w obszarze badań laboratoryjnych i usług intelektualnych dla żywności, środowiska i kosmetyków.