Ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym | Część II

Dwa tygodnie temu analizowaliśmy przypadki, kiedy w postępowaniu inwestycyjnym może być wymagana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, oraz jakich przedsięwzięć dotyczy ten obowiązek. Link do artykułu znajduje się TUTAJ. Teraz skupimy się na pozostałych aspektach ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym.

Planowanie inwestycji – uwarunkowania lokalizacyjne

Planując inwestycję, która może wymagać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, należy przeanalizować uwarunkowania lokalizacyjne. Ponieważ jedną z najważniejszych przesłanek odmowy wydania decyzji jest niezgodność z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – zawsze na wstępnym etapie planowania należy sprawdzić, czy nasza inwestycja będzie zgodna z zapisami prawa miejscowego. Oprócz zgodności z MPZP mamy szereg uwarunkowań lokalizacyjnych, które mogą wpływać na proces uzyskiwania decyzji i dobrze jest sprawdzić je przed inwestycją.

Bliskie sąsiedztwo terenów chronionych, zagrożenie powodzią czy bezpośrednia lokalizacja przedszkola, może w istotny sposób wydłużyć i wpłynąć na stopień skomplikowania postępowania. W niektórych przypadkach  lokalizacja przedsięwzięć na terenach chronionych może być zabroniona lub wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Dobra weryfikacja lokalizacji inwestycji, jest kluczem do sprawnego przejścia przez kolejne etapy inwestycji, dlatego najlepiej oprzeć się w tym zakresie o wiedzę specjalistów.

Planowanie inwestycji, a zanieczyszczenia gruntów lub wód podziemnych

Planowanie inwestycji często wiąże się z zakupem gruntów przeznaczonych na budowę. Po zakupie nieruchomości, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, właściciel staje się odpowiedzialny za dany grunt, przejmuje również odpowiedzialność za zanieczyszczenia, które mogą się znajdować na danym terenie. W większości przypadków nie ma znaczenia faktyczne źródło zanieczyszczenia, a potencjalne koszty remediacji gruntu spadają na aktualnego właściciela. Ponieważ koszty remediacji gruntów mogą być bardzo wysokie, należy podjąć działania zmniejszające ryzyko zakupu zanieczyszczonego terenu. Przed zakupem nieruchomości najbezpieczniej jest sprawdzić, czy przedmiotowy teren nie został wcześniej zanieczyszczony. W tym celu można przeprowadzić badania gruntu oraz wód podziemnych zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi z dnia 1 września 2016 r.

Ważne! Jeśli inwestycja obejmuje instalację, która będzie później wymagała uzyskania pozwolenia zintegrowanego, najpewniej wymagane będzie przeprowadzenie badań gruntów na potrzeby przygotowania raportu początkowego o stanie zanieczyszczenia ziemi i wód gruntowych substancjami powodującymi ryzyko.

Realizacja inwestycji – zabezpieczenie środowiska podczas prac

Podczas procesu inwestycyjnego należy zadbać o zabezpieczenie środowiska przyrodniczego. Wśród najważniejszych wymogów środowiskowych podczas realizacji inwestycji można wymienić: obowiązek zabezpieczenia roślinności istniejącej, zabezpieczenia dla występujących zwierząt,  selektywne i zgodne z przepisami gospodarowanie odpadami oraz ewidencję odpadów. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie gruntów oraz wód podziemnych przed ryzykiem zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi z maszyn i pojazdów budowlanych lub innymi substancjami niebezpiecznymi.  Szczegółowe wymagania dla etapu budowy mogą zostać określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja może precyzyjnie określać sposób przygotowania zaplecza budowy oraz realizacji inwestycji w sposób niezagrażający środowisku.

Eksploatacja przedsięwzięcia –  co zrobić przed oddaniem do użytkowania

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozwolenia na budowę stanowi ważny element procesu realizacji inwestycji. Brak dośu może zupełnie zablokować inwestycję, a jej pominięcie na wczesnym etapie planowania może spowodować istotne wydłużenie całego procesu inwestycyjnego.

Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach przed uruchomieniem lub oddaniem instalacji do użytkowania konieczne będzie prawne uregulowanie w zakresie korzystania ze środowiska.  W zależności od skali działalności oraz rodzaju uruchamianej instalacji, wymagane może być uzyskanie pozwoleń środowiskowych. Większość decyzji należy uzyskać przed oddaniem instalacji do użytkowania, dlatego najlepiej rozpocząć postępowania administracyjne na końcowym etapie inwestycji, a nie po jej zakończeniu. Uzyskanie pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pozwoleń w zakresie gospodarowania odpadami czy pozwoleń wodnoprawnych może zająć kilka miesięcy, dlatego najlepiej rozpocząć ten proces wcześniej. W przypadku pozwoleń zintegrowanych, wydanie decyzji zazwyczaj trwa 6 miesięcy  lub dłużej, dlatego często koniecznym jest wystąpienie z wnioskami ponad rok przed planowanym uruchomieniem instalacji.

Pamiętaj! Jeśli planujesz np. budowę studni głębinowej, oprócz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód lub odprowadzanie ścieków może być wymagane pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego. Budowa ujęcia wody – sama może stanowić przedsięwzięcie wymagające decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Bardzo ważnym wymogiem jest również obowiązek zgłoszenia planowanego oddania do użytkowania instalacji do wojewódzkiego inspektora  ochrony środowiska. Obowiązek przesłania zgłoszenia o planowanym terminie oddania do użytkowania oraz planowanym zakończeniu rozruchu wynika z zapisów art. 76 ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgłoszenie do WIOŚ powinno zostać wysłane na 30 dni przed planowanym oddaniem do użytkowania i dotyczy przedsięwzięć realizowanych jako przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko.

Ważne! Jeśli nie zostały spełnione wymagania ochrony środowiska, o których mowa w art. 76, a inwestor nie dopełnił obowiązku poinformowania wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o fakcie oddania do eksploatacji, WIOŚ może nałożyć na prowadzące grzywnę lub wydać decyzję o wstrzymaniu użytkowania instalacji.

Jeżeli zakończyliśmy budowę i oddaliśmy instalację do użytkowania, oraz posiadamy niezbędne decyzje regulujące jej pracę, można uznać, że proces inwestycyjny został zakończony. Nie oznacza to oczywiście końca obowiązków związanych  z ochroną środowiska, a kolejne wyzwania codziennej eksploatacji, monitoringu, sprawozdawczości i rozliczeń. Część standardowych obowiązków środowiskowych będzie wynikać z zapisów uzyskanych decyzji, inne z obowiązujących przepisów prawa.

Poprawnie przeprowadzony proces inwestycyjny, oraz profesjonalnie uzyskana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle ważnym etapem i stanowi podstawę do dalszego funkcjonowania zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska. Błędy popełnione na etapie planowania oraz niekompletna dokumentacja może w przyszłości spowodować wiele problemów i komplikacji natury formalnej i prawnej.

GBA POLSKA dzięki szerokiemu zakresowi działalności oferuje usługi kompleksowego wsparcia dla Inwestorów podczas inwestycji.  Jako jedna z nielicznych firm oferujemy doradztwo na wstępnym etapie, przygotowanie dokumentacji o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, oraz możliwość występowania w imieniu klienta przed organami administracyjnymi. Oferujemy wykonanie badań gruntów i wód podziemnych przed zakupem nieruchomości lub na potrzeby raportów początkowych. Zajmujemy się przygotowaniem różnorodnych wniosków regulujących eksploatację instalacji oraz wykonujemy badania w ramach monitoringu wód, ścieków czy odpadów. Współpracujemy z biurami projektowymi oraz architektonicznymi. Możemy pomóc w przeprowadzeniu Inwestycji od planowania do uruchomienia i dalszej bezpiecznej eksploatacji, a także wspierać już działające zakłady w zakresie ochrony środowiska. Jeżeli planujesz inwestycję lub potrzebujesz wsparcia zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

KAŻDEGO DNIA WSPIERAMY TWÓJ BIZNES. SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ!

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z #GBATeam